hororo.sk - filmový web z mäsa a kostí. Na sklade vždy čerstvé kúsky.

najčítanejšie recenzie.

 

Boarding School

Nadštandardné služby pre spokojnosť rodičov
Napred si hovoríte, že kde je ten horor. Objaví sa jeden celkom trápny duch, chlapček si zakrýva zrkadlo, zjavne má trocha bujnú fantáziu. Uvidíme aj dôvod, veď číta samé komiksy a pozerá samé horory. Má doma dusno lebo je mierne pošahaný, sú s ním samé problémy. Začne sa dostavovať nepríjemný pocit z pozerania filmu, no nie tak klasicky hororový, maximálne sa tak náznakom blížime exploitationu. Povaha filmu sa celkom nezmení, ani keď ho konečne pošlú na prevýchovu. To príde, až keď divák objaví, čo je to za Boarding School.
12. 11. 2018

Burning Bright

Konečne dobrý horor so zvieraťom
Ľudia najviac platia za to, čoho sa najviac boja. Aspoň o tom je presvedčený John, ktorý sa rozhodne prerobiť svoj dom na safari ranč. Hlavnou atrakciou má byť tiger, ktorého pre jeho divú povahu nechceli ani v cirkuse. 18. 10. 2010

13 Sins

Hriech zbytočnosti
Veriť v šťastný koniec filmov ako Would You Rather je asi ako reagovať na emaily dcér nigérijských obchodníkov alebo ponuky na zväčšenie penisu. Rozdiel je akurát v žánri, keďže dostať sa do spárov Reader´s Digest vás predsa len asi nebude stáť život, prípadne dôstojnosť. Takmer rovnaký námet k nám teraz prichádza v americkom remaku filmu 13: hra smrti, pod názvom 13 Sins.
15. 5. 2014

I Spit on Your Grave (2010)

Film, pri ktorom sa odchádza z kina
Od 70. rokov sa toho síce v horore veľa zmenilo, no ak ide o hixploitation, pravidlá ostali rovnaké. Mestské dievča vs. „vidláci" je konflikt, ktorý stále funguje, tak ako stále funguje nevraživosť medzi mestami a dedinami.  
13. 2. 2011

Bear

Medveď je živý, ale nezáživný

Jeden spoločný výlet dvoch znesvárených bratov a ich partneriek na rodinnú párty prekazí nehoda. Ich auto zíde z cesty a štvorica uviazne v lese, kde stretnú medvediu samicu, zrejme podobne vyplašenú ako oni sami. Jeden z bratov však stratí nervy a medvedicu chladnokrvne zastrelí. Pár nábojov si však mal nechať. Prichádza totiž samec, ktorý je lačný nie ani tak po ľudskom mäse, ako skôr po pomste.

20. 9. 2010

recenzie.

We Summon The Darkness

Andrej Gomora | 3. 6. 2020
0
3/10          
žáner:
slasher, torture

Kto vzýva satana, komu sa dovolá?


Na Slovensku možno existujú minimálne hlasy kritiky ohľadne prebytočných majetkov cirkvi, ktorú financuje štát, fenomén kazateľstva ako biznisu je pre nás ale niečo celkom neznáme. V Amerike nie. Majetok najbohatšieho pastora sa údajne pomaly blíži k miliarde dolárov, niekoľko ďalších má majetky v hodnote stoviek či aspoň desiatok miliónov. Od svojich ovečiek pýtajú donácie, tie im veria, že peniaze vynaložia na šírenia slova božieho, na pomoc iným a na stráženie svojho stáda. Pred všadeprítomným zlom, s ktorým sa bez prostriedkov nedá bojovať ani na duchovnom fronte. Napríklad proti tým čudákov, ktorí zvolávajú We Summon The Darkness.

„Nemôžeme povedať, že by sme cítili atmosféru doby, či strachu z vyčíňajúcich rituálnych vrahov.“

Využiť metalistickú scénu konca osemdesiatych rokov s jej pozérskym satanizmom a jej interakciu s veriacimi sa nejaví ako zlý nápad. Znie logicky, že pre komerčných duchovných bola v určitom zmysle skutočným požehnaním a mohla im pomôcť viac ako akýkoľvek iný druh propagácie. Žeby ju teda aktívne podporovali? Prečo nie. Nemôžeme povedať, že by sme cítili atmosféru doby, či strachu z vyčíňajúcich rituálnych vrahov. Predsa sme v horore, nečakajme zázraky. Škoda, že aj postavy sú celkom ploché, skôr nesympatické a nesprávajú sa príliš logicky. Máme to brať, že proste blbnú, užívajú si život či mladosť, majú jednoducho svoj životný štýl. Čakajme teda, čo zaujímavé nám tvorcovia budú chcieť ukázať.

„Zachováva si absenciu napätia či atmosféry a spočiatku nedokáže nič zaujímavé divákovi ukázať ani sľúbiť.“

Vzhľadom na to, že zápletka nás má prekvapiť, je pochopiteľné, ak nám nechcú vopred naznačovať, kam budeme smerovať. Bez napätia sa inak nezaujímavá úvodná časť dá prežiť, nie je ale ďaleko od otravnosti. O to horšie je, keď sa rovnako rozpačito rozbieha aj časť hororová. Zachováva si absenciu napätia či atmosféry a spočiatku nedokáže nič zaujímavé divákovi ukázať ani sľúbiť. Začíname s mučením, celkom nezaujímavým a nedramatickým. Aj v nasledujúcich chvíľach zostanú obete priveľmi v polohe bezbrannosti, navyše ťažko uveriteľnej. To čo sa deje celkom nedáva zmysel a nám sa preto ťažko zapájajú vlastné očakávania napätia v ďalšom vývoji. Zostáva ten, ktorý nám ukazujú, neponúka ale nič vzrušujúce.

„Z diela ide obrovská nemohúcnosť, keď aj napriek dobrému nápadu nedokáže na ňom nič poriadne vybudovať.“

Ako tak sa priebeh rozbehne až pri ďalšom komplikovaní inak sľubnej zápletky, čím vzniká pocit, ako keby tú autori vôbec neboli schopní využiť. Aj tak je dej značne predvídateľný a nenápaditý, vždy je nám jasné, ako sa ktorá situácia musí skončiť a nedeje sa tak v ničom zaujímavým spôsobom. Na scénu vstúpi len jediná nápaditá zbraň, ktorá ale zostane takmer nevyužitá, a nakoniec pôsobí skôr komicky. Z diela ide obrovská nemohúcnosť, keď aj napriek dobrému nápadu nedokáže na ňom nič poriadne vybudovať. Skutočne sa nerozbehneme po žiadnej stránke, divák sa nebude skutočne báť a neuvidí ani žiadnu poriadnu akciu.

Čo sa týka myšlienkovej stránky, nemierime k zásadnej hĺbke, skôr by sa dal vycítiť určitý komediálny nádych. Nejde o spoločenskú kritiku, skôr odľahčené nadsadenie určitej hypotetickej situácie. Možno najpodarenejšia scéna filmu by preto mohla byť jedna z komických, medzi otcom a kajajúcim sa dievčatkom. Inak sú ale aj zvraty čo sa týka dramatických odhalení skôr nezaujímavé, keď by sme im aj boli ochotní odpustiť predvídateľnosť. Remeselne je pritom film zvládnutý a nakrútený celkom na úrovni, herci sú v poriadku a až na pár čudných scén aj kamera. Chýba mu len to najhlavnejšie, dobrý scenár a réžia.

We Summon The Darkness je teda film s dobrým nápadom, ktorý ale ako keby nevedel, ako chce využiť. Vôbec sa mu nedarí dostať sa do tempa a okrem trochy násilia neponúkne hororovému divákovi nič z toho, na čo by mohol byť zvedavý. Celkove neurazí a pozerať sa dá, nemá ale vôbec čím zaujať a v konečnom dôsledku je skôr sklamaním a zabitým časom.

Galéria k článku
Diskusia k článku (0 príspevkov) Pridať príspevok