hororo.sk - filmový web z mäsa a kostí. Na sklade vždy čerstvé kúsky.

najčítanejšie recenzie.

 

Boarding School

Nadštandardné služby pre spokojnosť rodičov
Napred si hovoríte, že kde je ten horor. Objaví sa jeden celkom trápny duch, chlapček si zakrýva zrkadlo, zjavne má trocha bujnú fantáziu. Uvidíme aj dôvod, veď číta samé komiksy a pozerá samé horory. Má doma dusno lebo je mierne pošahaný, sú s ním samé problémy. Začne sa dostavovať nepríjemný pocit z pozerania filmu, no nie tak klasicky hororový, maximálne sa tak náznakom blížime exploitationu. Povaha filmu sa celkom nezmení, ani keď ho konečne pošlú na prevýchovu. To príde, až keď divák objaví, čo je to za Boarding School.
12. 11. 2018

Wrong Turn (2021)

Komplikovaná snaha o upgrade

Zložitejší je už spôsob rozprávania a dve časové línie. Nech vidíme, že mierime k menej primitívnej a priamočiarej zábave. Napred tu máme otca, ktorý v zapadákove hľadá dcéru s kamarátmi. Potom vidíme samotnú partičku mladých, ako v mestečku vyvolajú pobúrenie svojou modernosťou a napriek varovaniam sa v lese nedržia chodníka. Tu ale príde rozdiel. Nezačnú ich masakrovať mutanti. Dostanú sa do stretov s podivnou komunitou, ľudskou, čo ale vzájomnú komunikáciu tiež neuľahčuje. Napred ide o podivné incidenty v lese, tie by mohli pôsobiť ako nedorozumenia, keby neboli natoľko násilné. Potom sa dostanú priamo do vnútra komunity, a nejde o nijako menej príjemný či bolestivý zážitok.

25. 2. 2021

Suspiria (2018)

Menej farieb, viac tanca

Pôvodná Suspiria si svoj kultový status získala vďaka funkčnej zmesi prvkov pochádzajúcich z inej doby. Naivný scenár, úchvatný vizuál plný sýtych farieb, gotické prostredie, úžasná hudba, no a réžia Daria Argenta v najlepšej forme. Jej atmosféra patrí medzi najosobitejšie zážitky v dejinách hororu, snaha zopakovať ju sa preto spočiatku javila značne šialene. Náznaky dôvery vzbudila až serióznosť, s akou tvorcovia k novému projektu pristupovali. Obsadenie Tildy Swinton, hudba od Thoma Yorkea. Režisér Luca Guadagnino bol vraj možnosťou film nakrútiť posadnutý už od svojich 14 rokov, a hoci ide o jeho prvý horor, ako artový režisér svoje kvality už dokázal. Pochopiteľne tak nejako musí potom vyzerať aj výsledok.

15. 3. 2019

Bear

Medveď je živý, ale nezáživný

Jeden spoločný výlet dvoch znesvárených bratov a ich partneriek na rodinnú párty prekazí nehoda. Ich auto zíde z cesty a štvorica uviazne v lese, kde stretnú medvediu samicu, zrejme podobne vyplašenú ako oni sami. Jeden z bratov však stratí nervy a medvedicu chladnokrvne zastrelí. Pár nábojov si však mal nechať. Prichádza totiž samec, ktorý je lačný nie ani tak po ľudskom mäse, ako skôr po pomste.

20. 9. 2010

The Taking of Deborah Logan

Kto ovládne telo, keď ho opustí myseľ?
Využiť starobu a Alzheimera ako námet hororu asi nenapadlo ešte nikomu. Strašidelné nepochybne sú, ale predsa, určité veci do oblasti zábavy nepatria. Preto im treba dať niečo navyše. Staré tajomstvo, ktoré vďaka slabnúcemu mozgu vylezie von. A prečo len tajomstvo, rovno druhá identita s nadprirodzenými schopnosťami. Postupne si vezme starnúcu dámu v The Taking of Deborah Logan.
18. 9. 2015

recenzie.

Black Water: Abyss

Andrej Gomora | 23. 9. 2020
0
3/10          
žáner:
claustrophobic, eco-terror, survival

Jaskyňa a málo viac


Skupinku, ktorá ide preskúmať celkom neznámu jaskyňu, sme tu už mali. Možno aj viac než raz, celkom podaril sa v roku 2005 The Descent. Tentokrát sa do úplného neznáma odváži skupinka pozostávajúca hlavne z amatérov, skupinka kamarátov sa jednoducho vyberie na výlet. Mierne zložitejší a na pohľad vlastne aj mierne nebezpečný. Sranda predsa musí byť, hlavne že si so sebou prinesú moderné technológie. Jeden sa tvári, že vie, čo robí, ostatným vôbec nevadí spustiť sa niekde celkom do neznáma, kde vidia iba Black Water: Abyss.

Intro s turistami dosť výrazne naznačí tón celého filmu, ktorému to s napínavými scénami skrátka príliš nejde. Hlavne, aby sme vedeli, že niečo sa tu diať bude, že v jaskyni niečo číha a ešte nech máme dojem, že ide o niečo tajomné. Škoda, že úvod je natoľko nepresvedčivý a kostrbatý. Kiežby ale takým bol len ten. Skupinka priateľov neočarí ale nemá ani zásadné nedostatky. Tie začnú prichádzať skôr postupne, keď sa zložité situácie vytvárajú tam, kde ničomu príliš nepomôžu. Určite nie dielu ako hororu, ako keby chceli len akokoľvek spestriť pozeranie.

Vzhľadom na to, aká banálna nakoniec hlavná hrozba bude, pôsobí mierne trápne, ako veľmi sa s ňou snažia tvorcovia naťahovať. Neukážu nám ju, pohybuje sa len ako tajomný a hrozivý tvar pod vodou. Zmysel by podobný postup dával, ak by sme sa dostali k nejakému veľkému odhaleniu, bombastickej scéne, kde sa príšera zjaví v plnej kráse. Takto o niečo z hrozivosti skôr prichádza, či presnejšie, veľmi na diváka nepôsobí. Okrem iného pôsobí značne nepredvídateľne, čo môže nakoniec byť aj realistické zobrazenie, na nás ale pôsobí skôr ako keby prichádzala len keď to vyhovuje scenáru. Bez pochopiteľných pravidiel, na základe ktorých by sme sa mohli báť aj sami, nie až keď sa nám to snažia prikázať.

„Skôr ako napínavý boj o život ale vidíme pomalé prežúvanie ich situácie a nie príliš vzrušujúce smerovanie k očakávateľne tragickému koncu.“

Klaustrofobické prostredie rozhodne má svoj potenciál, skôr ním ale vyvoláva pocit beznádeje ako stupňujúci sa strach. Ako keby od neho tvorcovia čakali priveľa, alebo nevedeli, čo v ňom ďalej. Máme jedného zraneného, a dvoch správnych chlapov, ktorí idú riskovať. Do postáv sa možno dokážeme vcítiť, v tom nakoľko bezvýchodiskovo sa ich situácia javí. Skôr ako napínavý boj o život ale vidíme pomalé prežúvanie ich situácie a nie príliš vzrušujúce smerovanie k očakávateľne tragickému koncu. Hlavným problémom diela je totiž absolútna neschopnosť budovať napätie či už dlhodobo alebo krátkodobo. Scén, kde by sa niečo dialo je skutočné minimum, pričom vo väčšine sa len hýbe voda, veríme, že tam niečo je, táto viera nás ale dlho nebaví. Aj keď už ideme priamo na vec a útoky sa zobrazujú v plnšej kráse, vyznievajú akosi do prázdna. Poskytnú minimum vzrušenia a ničím nezaujmú.

„Problém je v prvom rade v scenári, ktorý nedokáže budovať napätie ani vytvárať skutočne zaujímavé situácie.“

Nakoniec je pozitívne, že divák sa nenudí ešte viac, než ako sa to reálne deje. Film v zásade nie je žiadna katastrofa, má svoju úroveň pokiaľ ide o jeho vyhotovenie a aj samotné prostredie má svoje čaro, vrátane náznakov krásy. Problém je v prvom rade v scenári, ktorý nedokáže budovať napätie ani vytvárať skutočne zaujímavé situácie. Platí to tak pre hororovosť, ktorú prináša len samotná situácia a jej zasadenie, ale tiež pre zobrazenie vzťahov medzi postavami. Tie by nemuseli byť dôležité, vyniknú ale o to viac, čím je film inak nezaujímavý. Nemohúcnosť tak vynikne celkom naplno, a kostrbatý záver ju už len korunuje.

Black Water: Abyss možno nie je najhorší horor so zvieraťom, divákovi ale nemá čo ponúknuť. Chýba mu napätie, akcia je nezaujímavá a atmosféra nie je hororová či strašidelná. Možno mal na čom stavať, námet ale predsa nie je ničím výnimočný a už vôbec nie originálny, preto nás ani nemusí mrzieť, že nedostal lepšie spracovanie. Tých pár stránok, v ktorých celkom nezlyháva nakoniec ničomu nepomôže, a akurát film nerobia celkom nepozerateľným. To je ale asi všetko.

Galéria k článku
Diskusia k článku (0 príspevkov) Pridať príspevok
Odporúčané filmy