hororo.sk - filmový web z mäsa a kostí. Na sklade vždy čerstvé kúsky.

najčítanejšie recenzie.

 

Antiviral

Film pre fajnšmekrov
Predstavte si svet, v ktorom sú ľudia natoľko posadnutí celebritami, že sa dávajú dobrovoľne infikovať ich chorobami. A dokonca sú ochotní za to aj celkom slušne platiť. 3. 5. 2013

Ratu Ilmu Hitam

Duchárske gorno

Dejových zvratov bude viac, tých na spôsob, že veci sú vlastne celkom inak než ste si mali dovtedy myslieť. Napred prichádzajú odrastenci detského domova pozrieť svojho umierajúceho vychovávateľa. Bol im ako otec, bez neho by ich životy vyzerali celkom inak. V rámci možností mal byť život v domove idylka, postarali sa o nich, mali ich radi, chránili ich. Čo zlé sa stalo, boli len nehody, prípadne podivné jednorazové skraty. Vlastne nie. Niekto tu bol zlý, dialo sa niečo nekalé, napred trochu, potom dosť zásadne, skoncentrovalo sa tu obrovské zlo. Záver je ten, že deťom bude vlastne lepšie mŕtvym ako na tomto svete. A nie je to vinou kráľovnej čiernej mágie, Ratu Ilmu Hitam.

5. 8. 2020

Demon

Nečakané nástrahy poľskej svadby

Svadba je vraj vždy tak trochu lotéria. Ak si aj myslíte, že človeka, s ktorým sa idete do konca života spojiť, poznáte, zriedka si beriete len jeho. Určite sa budete snažiť jeho rodinu prijať, byť tolerantný a pokúšať sa nájsť si k sebe navzájom cestu. Sú to síce poľskí burani a ožrani, ale nakoniec sú to predsa určite dobrí ľudia. V zásade by to nakoniec asi aj išlo, keby súčasťou ich rodinného dedičstva nebol aj Demon.

13. 9. 2016

Isolation

Votrelec medzi kravami

Z kráv ide strach. To vám potvrdí zrejme každý nefarmár, ktorý sa niekedy ocitol v ich blízkosti. To však samo osebe nestačí na to, aby z filmu s kravami vznikol horor. Kravy totiž nie sú žraloky, nemajú povesť predátora. Aby sme sa ich mohli vo filme skutočne báť, musíme ich najprv zmutovať. Nakoniec, trochu toho mutagénnu neuškodilo kedysi ani legendárnym piraniam, a to už sú skutočne dravé živočíchy.

30. 12. 2010

To/ It

Kto sa postará o veselé detstvo, ak nie klaun?

Je zvláštne, že dielo sa zatiaľ dočkalo len jedného televízneho spracovania, keďže mnoho jeho častí pozná skoro každý z viacerých odkazov a paródií. Román patrí medzi Kingove dlhšie, odohráva sa v dvoch časových obdobiach, pričom film nám tentokrát prináša to prvé. V ňom vidíme koniec školského roka v meste Derry, kde mizne šesťkrát viac dospelých ako je americký priemer, pri deťoch je to ešte horšie. Vidíme skupinku chlapcov a jedno dievča, z ktorých každého niečo straší. Jednému pred pol rokom zmizol mladší braček. Vidia, ako ich ich strach požiera. Ako sa stáva skutočným, a ako sa ľudia v ich okolí strácajú. Pátrajú po jeho pôvode, skúmajú zvláštne udalosti vo svojom meste. Nemá zmysel skrývať sa, vyčkávať. Tak ako sa musia postaviť miestnym grázlom, musia sa priamo postaviť aj samotnému zlu. Spoločne, a zomknutí.

12. 9. 2017

recenzie.

Awoken

Andrej Gomora | 23. 7. 2020
0
3/10          
žáner:
mystery, psycho

Ďalšia nástraha zlého spánku


Na neschopnosť zaspať sa skutočne dá zomrieť, a keď tento stav nastane, býva toto vyústenie nevyhnutné. V skutočnosti ale smrť prichádza v priemere po zhruba roku a pol, počas tohto obdobia si človek prechádza rôznymi stavmi. Zmení sa mu osobnosť, má halucinácie, býva paranoidný, zvykne sa nachádzať v rovnakom stave ako bežný človek krátko pred zaspatím, akurát v jeho prípade ten stav nepredchádza spánku. Lieky nepomáhajú, dokonca sa zdá, že stav zhoršujú. Znie to veru hrozne, o tomto stave ale film nie je. V jeho prípade trvá priebeh choroby len 30 dní a hrôzy, ktoré prináša, sú celkom iné. Tiež ale ide o to, že človek je Awoken.

„Film je ale celý značne zle štylizovaný a často máme pocit, že niečo konštruuje na efekt, hoci to príliš nedáva zmysel“

Už samotné zobrazenie chorých je mierne problematické a nie príliš presvedčivé. Vidíme ich na vozíčkoch, nemocničných lôžkach v nie veľmi prívetivých priestoroch. Na jednej strane majú pôsobiť krehko a ako skutočne vážne chorí. To nepochybne aj sú, nevidno ale dôvod, prečo by si mali vyžadovať zrovna tento druh zaobchádzania, a ako by im mal pomôcť. Film je ale celý značne zle štylizovaný a často máme pocit, že niečo konštruuje na efekt, hoci to príliš nedáva zmysel. Najviac v tomto smere kričia nájdené nahrávky, ktoré sa ani nesnažia dokumentovať vedecký experiment, len hádky medzi doktormi a kňazom. Chápeme, prečo sú pre film relevantné a čím majú byť zaujímavé a aj takými sú. Nič to nemení na tom, že ich existencia úplne nedáva zmysel.

„To nás ako divákov mätie, vyvoláva to v nás odlišné očakávania a o to horšie sa nám vývoj sleduje a prijíma.“

Tým že choroba sama osebe má toho na sebe dosť hrozného, nie celkom automaticky vieme prijať, že o hrôzy nej samotnej tu vlastne vôbec nepôjde. Niekto robí čudné veci, hovorí zvláštnym hlasom, máme pocit, ako keby to bol niekto iný. Pripadá nám nepredvídateľný a nebezpečný. To všetko znie ako prvky choroby, s ktorými by horor mohol pracovať. Ale nie, tu musí do veci vstúpiť nadprirodzená bytosť. To nás ako divákov mätie, vyvoláva to v nás odlišné očakávania a o to horšie sa nám vývoj sleduje a prijíma. Od začiatku na nás dielo prakticky všetkým pôsobí kŕčovito a nepresvedčivo. Postavy sú jednak samé klišé, sestra zachraňujúca brata, mierne podozrivý doktor a dobrý a zároveň prekvapivo racionálny kňaz. Tiež sú nezaujímavé, a rovnako aj priebeh deja. Nie je celkom nezáživný, sledovať ide, ničím ale nezaujme a tiež v divákovi nedokáže príliš vytvárať očakávania, na to je príliš nezrozumiteľný.

„Skutočne drsných scén bude pár, úplne chladným diváka nenechajú, to ale predovšetkým svojou brutalitou“

Hororové scény budú, niektoré aj dostatočne brutálne a kruté, aj keď skôr menej explicitné. Samé osebe by nemuseli vôbec pôsobiť zle, aspoň tie skutočne intenzívne. Tie jemnejšie, či tie, ktoré sa snažia o budovanie atmosféry sa značne strácajú v nepresvedčivosti diela. Hlavne záznamy z nájdených pások pôsobia často priam trápne a nadmieru primitívne, keď sa snažia strašiť tým, čo sme už videli toľkokrát. Podobne je to s mierne znepokojivými scénami, kde sa deje niečo čudné a zdanlivo strašidelné, chýba tomu ale intenzita. Zvyčajne máme akurát pocit, že z nás robia hlupákov, do celkovo ťažko uveriteľného zasadenia vkladajú scény bez náznakov originality. Skutočne drsných scén bude pár, úplne chladným diváka nenechajú, to ale predovšetkým svojou brutalitou. Film spravia ťaživejším a temnejším, opäť ale len primitívne, v zásade nezaujímavo a kostrbato.

Awoken mieša viacero prvkov, ktorými diváka najmä mätie. Základná zápletka je zbytočne zložitá a dej pozliepaný a ťažko stráviteľný. Je tu pár hororových scén, málo originálnych a ničím nevynikajúcim, predsa je to ale nakoniec viac ako celkom nič. Produkcia sa tvári profesionálne, čo celkom zlyháva je scenár aj réžia, keď sú zle skoncipované scény ešte aj čudne zobrazené. Nepochybne by sa mali dať nájsť horory, ktoré sa oplatí pozerať viac.

Galéria k článku
Diskusia k článku (0 príspevkov) Pridať príspevok
Odporúčané filmy